UEFA: Nisam šoumen i neću davati nerealna obećanja kaze novi sef

ATINA - Novi predsednik Evropske fudbalske unije (UEFA) Slovenije Aleksandar Čeferin izjavio je danas da je veliki cast doći na celo te organizacije, ali istovremeno i velika odgovornost.

"Hvala na izuzetnoj podršci, to mi mnogo znači. Moja mala i lepa Slovenija je ponosna na mene, moja porodica je ponosna, a nadam se da ćete jednog dana i vi biti ponosni", rekao je Čeferin, nakon što je dobio 42 glasa od 55 članica UEFA i pobedio protivkandidata Holanđanina Mihaela Van Praga.

On je istakao da neće davati nerealna obećanja i da će se boriti za unaprednjenje fudbala.

"Nisam šoumen, nemam problem sa egom i sigurno neću davati nerealna obećanja", poručio je sedmi predsednik UEFA u istoriji.

On je istakao da se ne slaže sa nedavnim promenama u Ligi šampiona, gde se favorizuju najveće lige, ali nije najavio njeno preispitivanje, a kada je u pitanju format Evropskog prvenstva 2020. godine sa više domaćina i završnicim u jednoj zemlji, što je bila ideja njegovog prethodnika Mišela Platinija, rekao je da će se ponovo razgovarati na tu temu.



Ko je novi predsednik UEFA Aleksandar Čeferin?

Novi predsednik UEFA Čeferin, sedmi u istoriji te organizacije, ima 49 godina, po zanimanju je pravnik, a fudbalom se bavi tek desetak godina.

Nije bio profesionalni fudbaler, ali je, kako se navodi u njegovoj biografiji, igrao u ligi veterana za klub pravnika Ljubljana.

Potice iz ugledne advokatske porodice, kancelearija Čeferin je najpoznatija u Sloveniji, a on se pre fudbala dokazao kao branilac u mnogim ekonomskim i političkim slucajevima.

U svet fudbala ušao je 2005. godine kao član Upravnog odbora futsal kluba Svea Lesna Litija, a godinu dana kasnije i u upravu ljubljanske Olimpije.

Od 2011. godine je na celu Fudbalskog saveza Slovenije, gde je insistirao na razvoju omladinskih škola, lokalnih klubova i njihove saradnje sa Savezom.

Govori italijanski i engleski jezik, a tokom kampčanje za predsednika UEFA zalagao se za uvođenje regionalne lige.

On je na celo UEFA izabran do 2019. godine.
Kokeza: Izbor Čeferina velika pobeda za fudbal
Predsednik Fudbalskog saveza Srbije (FŠ) Slaviša Kokeza izjavio je da je današnji izbor Slovenca Aleksandra Ceferina na mesto predsednika UEFA velika pobeda za fudbal. "Fudbalski savez Srbije među prvima je podržao njegovu kandidaturu, prepoznao energiju i potencijal koju poseduje za obavljanje ovako odgovorne funkcije. Dok je bio na čelu FS Slovenije imali smo izvanrednu saradnju i posle ovog izbora siguran sam da će UEFA sa njim na čelu imati pouzdanog partnera u Fudbalskom savezu Srbije", rekao je Kokeza, koji je na Kongresu UEFA u Atini sedeo zajedno sa Čeferinom i prvi mu cestitao na izboru.

Čeferin u UEFA dovodi Dejana Stankovića

Novi predsednik Evropske fudbalske unije (UEFA) Slovenac Aleksandar Čeferin u svoj tim uvrstiće i rekordera po broju utakmica za reprezentaciju Srbije Dejana Stankovića.

Kako navodi Gazeta delo Sport, Stanković će sigurno dobiti jednu od funkcija u UEFA i svojim iskustvom i renomeom u svetu fudbala pomoći novom predsedniku.

Stanković nije hteo da potvrdi tu informaciju, ali je čestitao Čeferinu na ubedljivoj pobedi i dodao da je zadovoljstvo biti u njegovom timu.

Nekadašnji fudbaler Crvene zvezde, Lacija i Intera često je u Sloveniji zbog supruge Ane i odatle potiče poznanstvo sa novim prvim čovekom UEFA.



Tanjug