Bozo Vreco - Biografija

Datum rođenja: 18. Oktobar 1983.
Mjesto rođenja: Foča
Država: Bosna i Hercegovina
Zanimanje: Muzičar, pevač
Žanr: Sevdah

Božo Vrećo je umetnik, interpretator i autor sevdalinki rođen 18.10.1983. godine u Foči. Odrastao je sa majkom i dve starije sestre, a otac mu je preminuo kada je imao 5 godina. Majka je slikarka i uvek mu je pružala podršku da se bavi umetnošću. Božo je slikao i prodavao svoja dela ima i gotovu izložbu koju još ne želi da predstavi javnosti.

Što se muzike tiče, samouk je, nikada nije išao na časove pevanja, niti je svirao instrumente, a glas vežba tako što prati instrukcije na internetu. Sa 27 godina se odlučio za sevdalinke jer se na taj način poistovećuje sa njenim junacima koji bi zbog ljubavi pretrpeli sva stradanja.

Odrastao je sa mnogo emocionalnih ožiljaka i neprihvatanja u provincijskoj sredini. Život ga tokom odrastanja nije mazio.

U Sarajevu je počeo da nastupa u ugostiteljskom objektu “Velike daire”, gde su nastupi bili eksperiment i kako kaže dokaz da ako posedujemo ljubav, talenat i veru u nešto to se onda i ostvari.

Živeo je skromno jer je njegova želja bila da se bavi muzikom i da iskoristi šansu za koju je bio uveren da će mu se ukazati. Vrlo brzo je pozvan da gostuje na Face TV i upoznao je basistu Edvina Hadžića i gitaristu Dina Šutala sa kojima je osnovao ansambl Halka što na staroindijskom jeziku označava dobrodošlicu svetlosti. Bio je na korak da objavi solo album, na kraju je album izdao Gramofon. Prije Gramofona je imao dosta ponuda diskografskih kuća za izdavanje albuma.

2013. godine je sa ansamblom Halka snimio album koji im je obezbedio mnoga gostovanja i rasprodate koncerte po Bosni i Hercegovini. Na albumu su objavili sledećih 14 pesama: Kiša bi pala, Gledala sam sa prozora, Jablani se povijaju, Razbolje se šimšir list, Malenim sokakom, Dvije su se vode zavadile, Pjesma o Mehmed-paši Sokoloviću, Na teferič pošla nana, Pod Tuzlom se zeleni meraja, Da sam sjajna mjesečina, Hajde dušo da ašikujemo, Oj, Zumreto, dušo moja, Moj zumbule, Kad proljeće ozeleni. U januaru 2015. godine su objavili album “O ljubavi” sa 12 pesama: Tamburalo momče uz tamburu, Koliko su teška tuđa milovanja, Kada sretneš Hanku, O sabahski tihi vjetre, Rane moje, Negdje u daljine, Ah, ljubav, ljubav, Biser-Naza, Tužno vjetri gorom viju, Žita zlatom klasaju, Nađija, Mislio sam svaki dan.

Nakon dva albuma sa ansamblom Halka, rešio je da snimi solo album “Moj sevdah” koji spada u akapela sevdah, tj. način pevanja bez pratnje instrumenata. Album se sastoji od 17 pesama: Znaš li da se svakog dana molim, Okreni se niz Đul-Bašču, Kad bi znala, Dilber-Stano, Lejlija, U mejani sjedim, pijem, Đaurko mila, Sinoć sam ti, Safo, Od svega me sačuvala majka, Konja vodim, pješke hodim, Ostavljen sam već odavno, Plačem već tri dana, Sebah zora ezan uči, Slavuj ptica mala, Haj tamo dolje nis mahale, Anadolka, Bosno, zemljo moja mila, Il’ je vedro, il’ oblačno. Pesma Lejlija mu je omiljena i posvetio ju je svojoj majci. Iako je album nekomercijalan, publika je prepoznala kvalitet i dobro ga prihvatila.

Osim sevdaha, uživa u džezu, bluzu i soulu pa se trudi da njihove elemente unese i u svoju interpretaciju. Pevači koji ga inspirišu su: Himzo Polovina, Selim Salihović, Emina Zečaj, Nada Mamula, itd. Inspiraciju nalazi i u lirskim pričama koje je na prethodnim albumima pretvorio u pesme.

Osim pevanja, Božo ima i specifičan način oblačenja. Nastupe započinje u elegantnim muškim odelima, a zatim se presvlači u raskošnu haljinu i nosi veliki broj ogrlica. Na taj način može u potpunosti da se uživi i u muške i u ženske tekstove jer, ionako, smatra da su svi ljudi i jedno i drugo, ali to ne mogu da iskažu zbog porodice, posla, karijere i drugih okolnosti.

Jedini je koji danas piše i unapređuje sevdalinke, a njegova dela su dio filmova, pozorišnih predstava i lako dolaze do srca ljudi.

Dvije sevdalinke sa albuma “Moj sevdah” će biti delom Koštane, predstave u režiji Kokana Mladenovića, a Božo će igrati glavnu ulogu sa premijerom na Svetom Stefanu.

Švedska ekipa sa nacionalne televizije radi dokumentarac o Boži i sevdahu, njegovom životu, dualnosti i stvaranju.

Kaže da ne pripada samo jednoj religiji, već svim religijama Bosne i da veruje u Boga.

U slobodno vreme se bavi poezijom, slikarstvom, dizajnom, planira putovanja, a ranije je radio i kao profesor. Trenutno živi u Sarajevu, ali trudi se da što češće ide u Foču kod svoje porodice.

Četvrti album bi mu trebao izaći u javnost tokom 2016. godine i veoma je iščekivan u bosanskim medijima i široj javnosti.
Najpopularnija pesma

Sudeći prema broju pregleda/slušanja na portalu YouTube, najpopularnija Božina pesma je Lejlija sa 229 840 pregleda na datum 06.11.2015. godine.


Sadržaj ovog članka je vlasništvo sajta biografija.org.