16 GODINA SA VAMA !!! Dobro dosli na Delta Radio Forum !!! Uzivajte uz najbolju narodnu muziku na internetu !!!

***INFO: UKOLIKO IMATE PROBLEMA SA PRISTUPOM FORUMA PUTEM GOOGLE CHROMA ,EDGE-A ILI OPERE KORISTITE MOZZILU ZA POKRETANJE FORUMA ***

Slušajte Radio 31 Plus pomoću:

Winamp, iTunes Windows Media Player Real Player QuickTime


SLUSATE RADIO 31 PLUS UZICE:


Prikaz rezultata 1 do 1 od 1
  1. #1
    Dj.Vesna's Avatar
    Registrovan
    Nov 2010
    Lokacija
    Rusija
    Postovi
    17,211
    Country: Russian Federation
    Thanked: 4599

    Question Bilja Krstic: Bez tradicije nam nema zivota

    Bilja Krstić: Bez tradicije nam nema života

    BEOGRAD - Bilja Krstić već 15 godina sa svojim ansamblom "Bistrik" "briše prašinu" sa starih notnih zapisa, daje "novi ram starim slikama" i oživljava tradiciju Balkana za koji kaže da je "najlepša svetska šarenica".

    Nišlijka u godini kada proslavlja četiri decenije umetničkog rada i 15 godina putovanja sa svojim "Bistrikom" po čitavom svetu - od Amerike do Balija, prvi put će nastupiti 12. avgusta na "Nišvil" džez festivalu.

    Raduje se i četvrtom koncertu na beogradskom "Bir festu" u koji se zaljubila zbog "blesave atmosfere", a uveliko priprema i slavljenički koncert 24. novembra u Sava Centru.

    "Mnogo se radujem susretu sa Nišlijama, posebno Nišvil festivalu. Niš je moj rodni grad, tu su bili moji prvi koraci u srednjoj muzičkoj školi u raznim bendovima kao što je 'Bubamare' ili 'Razlog broj dva'. Uzbuđenje je veliko i pripremamo odličan program, sviraćemo i sedam novih pesama sa albuma 'Svod'", ističe Krstić.

    Nišlije će tako prvi čuti pesme sa novog albuma koji će za englesko tržište izaći 17. januara u izdanju londonske kuće "Arc Music", dok će u Srbiji biti objavljen u oktobru.

    "To je zaista poseban album i nekako smo hteli da pod tim 'Svodom' okupimo i sve prethodne albume. Naš prvi album zvao se 'Bistrik' (izvor) i krenuli smo sa izvora, usledio je drugi - 'Zapisi' (divni notni i tonski zapisi), treći 'Tarpoš' što je najlepša ženska kapa i jedna od najstarijih kapa sa ovih prostora. Posle toga je bio al kapela album 'Izvorište' i sada sve pod jednim 'Svodom', koji može biti biserni svod, svod dragulja ili nebeski svod", precizirala je Krstić u intervjuu Tanjugu.

    Nakon Nišvila, "Bistrik" će 20. avgusta nastupiti na "Bir festu.

    "Kada me je Vanja Maslov zvao prvi put na Bir fest, ja sam rekla: Jao, ko zna da li smo mi za Bir fest, ipak ljudi tu dolaze da se lepo provedu, uz rokenrol, tamburaše. Kada sam prve godine nastupila, zaljubila sam se u Bir fest, sledeće godine sam sa društvom otišla, jer mi se dopala ta blesava atmosfera, čovek dođe da se opusti, da sluša dobru muziku, program je napravljen za svačiji ukus. To je jedan od retkih festivala koji promoviše isklljučivo domaće bendove i hvala im na tome", ističe Krstić.

    Jubileje su počeli da slave od Božića, skromno sa idejom da održe nekoliko koncerata u pozorištima, ali publika u Banovskom Karlovcu, Leskovcu, Kruševcu, Zaječaru, Somboru uverila ih je da su željni da čuju "Bistrik" pa samo u Beogradu ove godine imaju tri koncerta.

    "Obično se koncerti organizuju iz budžeta i dobiješ honorar za koji se dogovoriš, ali sada je sve zavisilo od prodaje karata i onda zapravo znaš koliko ljudi to prati. Publika itekako želi da sluša Bistrik i željni su te muzike", primetila je Krstić i kao krunu svega najavila koncert 24. novembra u Sava Centru.

    "Moja želja je da dovedemo dva najveća imena world music scene - dva ženska izvođača, koja su uticala na moju muzičku karijeru, zbog jedne sam i odlučila da se bavim ovim. Biće mi velika čast da sa njima otpevam jednu pesmu. Volela bih da tu budu i ljudi koji su sa mnom gradili moju karijeru kao što su bivši članovi 'Bistrika', grupa 'Suncokret'. Biće mnogo gostiju, možda ću ja čak i najmanje pevati na tom koncertu", rekla je Krstić.

    Ona sa osmehom govori o 40 godina umetničkog rada, ogromnom iskustvu, divnoj i bogatoj karijeri.

    Sa oduševljenjem se priseća sedamdesetih godina, procvata rokenrola, muzički veoma bogatog perioda, grupa "Suncokret" i "Rani mraz", seća se velike treme koju je imala pred prvi nastup sa "Suncokretom", odgovornosti koju je osećala, prve audicije kod Bore Đorđevića.

    "Bora Čorba je bio oduševljen. Rekao je Gorici (Popović) i Sneški (Snežana Jandrlić): E, našao sam neku malu sa muzičke akademije. Zamisli, sve što odsviram i otpevam, ona ponovi", prisetila se Krstić.

    Seća se i da je album "Bistrik" u decembru 2000. snimila za svoju dušu, ne verujući da će ta muzika ikoga u Srbiji zanimati, iako se u svetu to uveliko radilo, ali je u proleće naredne godine dobila toliko poziva za festivale da je morala da oformi orkestar i tako je nastao ansambl "Bistrik".

    "Zvala sam ljude koji su učestvovali u snimanju, moje kolege sa FMU i ljude sa kojima se dugo poznajem. Moja kuma Gorica Popović je predložila da se grupa zove isto kao album, a u samom nazivu ansambla su i moji inicijali na početku i kraju, sve smo uvezali. Film 'Zona Zamfirova' je još povećala interesovanje za naše koncerte i više nije moglo sve to da se zaustavi", ispričala je Krstić.

    Krstić već pet godina na Kolarcu vodi školu tradicionalnog višeglasnog pevanja i primećuje da je interesovanje mladih za tradiciju veliko - za audiciju se prijavi i 150-200 zainteresovanih pevača, a prođe njih 40-tak.

    "Važno je mladim ljudima dati priliku da čuju tradicionlanu pesmu i važno je da sačuvamo svoju tradiciju, jer kako se kaže 'sa tradicojom živimo, bez tradicije nam nema života'", ističe Krstić presrećna što ima podršku svojih kolega, profesora i divnih ljudi koji je zovu, nude stare notne zapise svojih predaka.

    "Slika još lepše sija u novom ramu - kada obrišemo prašinu, pogledamo zapis, pročitamo pesmu sa svojim izrazom i tako pesma zapravo i živi, jer ona i jeste živi organizam, ona se rađa, razvija, umire, s tim što može ponovo da se probudi i što može da joj se da novi sjaj", smatra Krstić, koja je na Baliju držala radionicu i uspela Indonežane da nauči da na perfektnom srpskom pevaju "Oj, Moravo".

    "Imam utisak da u inostranstvu kao da pripremljeni dođu na koncert, nađu muziku na internetu, imaju odnos prema tome i posle koncerta postavljaju konkretna pitanja, kažu da im ta i ta pesma liči na neku iz Bugarske ili Turske, a ja im onda objasnsjavam kako svi mi vučemo iste korene iz antičke Grčke. Balkan i jeste najlepša svetska šarenica", naglasila je Krstić.

    Ona očekuje da će saradnja sa londonskom kućom "Arc Music", koja takođe ove godine slavi četiri decenije rada, otvoriti vrata "Bistriku" ka još većem uspehu u inostranstvu.

    Nakon koncerta u Sava Centru očekuju ih nastupi u Novom Sadu i Kragujevcu, bogatu godinu završiće turnejom po SAD i Kanadi, a onda će, kako kaže Krstcih, konačno prvi put novogodišnje praznike proslaviti sa svojim ćerkama u unukom, kako i treba.

    Tanjug
    Sva muzika koja se nalazi na našem forumu postavljena je iz promotivnih razloga i podleže zaštiti autorskih prava.
    Stoga ste dužni da svaku pesmu koju skinete sa našeg foruma (nakon slušanja) uklonite sa Vašeg HDD-a u roku od 24h!
    Ukoliko Vam se sviđa preslušana pesma kupite CD tog izvođača!



    "Ljubav ne daje ništa osim sebe i ne uzima ništa osim sebe."


    Dj.Vesna®www.radio-delta.com

  2. Ukupan broj zahvalnica za ovaj post:2
    Članovi koji su se zahvalili Dj.Vesna za ovaj post:

    goranka (19.03.2017), sokac91 (08.08.2016)

Slične Teme

  1. Bilja Krstic - 2017
    By Dj.Vesna in forum Albumi iz 2017. godine
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 30.03.2017, 19:23
  2. Bilja & Bumerang 2004 - 1001 noc
    By mirkan in forum Kanta Za Smece ( Linkovi koji su istekli ili ne rade )
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 30.08.2013, 22:52
  3. Rade Krstic
    By Dj.Vesna in forum Tekstovi Narodnih Pesama
    Odgovori: 1
    Zadnji Post: 08.12.2011, 10:21
  4. Bilja Krstic - Diskografija
    By Rile95 in forum Kanta Za Smece ( Linkovi koji su istekli ili ne rade )
    Odgovori: 0
    Zadnji Post: 19.05.2011, 22:44

Pravila Postanja

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

PRIJATELJI SAJTA: