Regina - Biografija

Grupa je nastala 1990 godine u Sarajevu, te godine objavljen je i prvi album. U pocetku je grupa bila bez pravog pjevaca. Objavljen je oglas u novinama "GRUPA PRED IZDAVANJEM ALBUMA TRAZI PJEVACA, nakon neuspjesne audicije i "pjevaca" od kojih su neki donijeli i tudje snimke, sasvim slucajno jedno vece se pojavio Davor Ebenr, koji je tada pjevao u sarajevskoj grupi "Konvoj". Posle ubjedjivanja i nagovora Ace koji su trajali tri mjeseca, napokno je napravljen dogovor i urađeni su prvi snimci.
Nakon pojavljivanja albuma "Regina" krenuli su i prvi koncerti. U pocetku na prostorima BiH, a vrlo brzo i sirom bivse Jugoslavije. Grupa je vec na pocetku stekla veliki broj obozavatelja, tako da su neki za neke zakazane koncerte odrzani i dodatni nastupi. Slogan koji je pratio prvi album "Mi nismo Merlin, mi smo Regina" bio je na samom pocetku dovoljan razlog da skrene paznju medija na novu grupu.
Pjesme za prvi album su nastale krajem osamdesetih i devedesete . Autor pjesama Aleksandar Covic kaze da su prve pjesme nastale pod uticajem grupe "U2". Grupa je prve aranzmane i probe za zive nastupe odrzavala u jednoj maloj prostoriji na Marin-dvoru u Sarajevu.
Sa prvog albuma snimljenog sada daleke 1990 godine, pod imenom Regina, izdvojile su se pjesme “Spavaj”, “Ne pitaj me” i "Kao nekad ona". Vec sljedece godine izlazi drugi album pod imenom "Ljubav nije za nas" sa kojim "Regina" postize uspeh i sirom bivse Jugoslavije. Tokom rata grupa prekida rad u ovom sastavu jer silom prilika ostaju razdvojeni. Od 1992 do 1999 godine Aleksandra Covic nastavlja sa radom u Beogradu gdje grupa u izmenjenom sastavu objavljuje albume "Regina" (PGP-RTS) "Oteto od zaborava ", "Godine lete", "Ja nisam kao drugi", "Kad zatvorim oci" i "Devedesete". Poslije 2000 godine samostalne karijere nastavljaju Aleksandar Covic pod imenom Aco Regina i Davor Ebner sa grupom Gruntibugli, ali ipak u senci uspeha stare "Regine". Grupa Regina u staroj postavi snimila je novi album "Sve mogu ja". Slijede mnogobrojne nagrade na prostorima ex-yu i koncertna turneja.
Regina je predstavljala Bosnu i Hercegovinu na Pjesmi Evrovizije 2009 godine sa pjesmom "Bistra voda", koja nakon pobede u prvog polufinala , na kraju zavrsava na 9 mestu.

Grupa Regina:
Aleksandar Covic
Dvor Ebner
Denis Cabric
Bojan Milicevic

Diskografija:
1990 - Regina
1991 - Ljubav nije za nas
1992 - Regina PGP-RTS
1994 - Oteto od zaborava
1995 - Godine lete
1997 - Ja nisam kao drugi
1999 - Kad zatvorim oci (Aco Regina)
2000 - Devedesete
2006 - Sve mogu ja
2009 - Bistra Voda (Promo CD)
2009 - Vrijeme Je

Ostali projekti:
1993 - Jedino Ono Sto Imam Da Dam
1994 - Pogledaj u Nebo
2001 - Deset (Аcо Regina)
2002 - Mjesto za nas (Davor Ebner & Punkt)
2004 - Koraci (Aco Regina)
2005 - Kako Voljeti (Davor Ebner & Gruntibugli)

Neukljuceni u albumima pesmi:
Zaboravi draga
Favour
Da te vise ne volim
Ptico mala