Portugalija šampion Evrope u fudbalu

PARIZ - Fudbalska reprezentacija Portugalije prvi put u istoriji osvojila je titulu šampiona Evrope, pošto je večeras u finalu savladala Francusku 1:0, posle produžetaka.
Gol za titulu postigao je Eder u 109. minutu.
Portugalci su od 25. minuta igrali bez Kristijana Ronalda koji je zbog povrede morao da napusti teren.


Ronaldo: Ostvario sam san, verovao sam u saigrače

Najbolji portugalski fudbaler Kristijano Ronaldo izjavio je da je osvajanjam Evropskog prvenstva u Francuskoj ispunio jednu od najvećih želja u karijeri.

"Veoma sam srećan, čekali smo na trofej dugo, još od 2004. godine. Molio sam Boga da nam pruži drugu šansu jer smo je zaslužili. Oduvek sam želeo da uzmem pehar sa reprezentacijom i uđem u istoriju, sada sam to ostvario i doživeo jedan od najlepših trenutaka u karijeri", rekao je Ronaldo posle utakmice.

Ronaldo je meč na Sen Deniju završio već u 24. minutu zbog povrede, zbog čega je jako emotivno preživeo utakmicu i na kraju plakao od sreće.

"Nisam imao sreću da završim meč zbog povrede, ali sam verovao u moje saigrače. Narod u Portugaliji je ovaj uspeh zaslužio i ostaće nezaboravno", zaključio je Ronaldo.

Zvezda Real Madrida je na taj način u ovoj godini "spojila" dve najznačajnije evropske titule, trofeje Evropskog prvenstva i Lige šampiona.


Širom Portugalije bučno se slavi titula prvaka Evrope

Širom Portugalije noćas se bučno slavi titula šampiona Evrope u fudbalu, koju je reprezentacija te zemlje osvojila u Francuskoj savladavši domaćina na stadionu u San Deniju.

"Ovo je ludo. Večeras ću slaviti", izjavio je mladi navijač Lukas na centralnom lisabonskom trgu Prasa do Komersio, na kojem su hiljade ljudi pratile utakmicu na velikim ekranima, preneo je Rojters.

Širom Lisabona su posle pobede portugalske reprezentacije sa 1:0 organizovani vatrometi, a sa zvučnika je odzvanjala glasna muzika.

"Ovo je najneverovatnija stvar koju sam ikad dožive", rekao je drugi navijač.

Pobeda Portugalije je za građane te zemlje posebno slatka pošto je kapiten tima Kristijano Ronaldo morao da napusti teren u 25. minutu zbog povrede, pa je portugalski tim ostao bez svoje najveće zvezde.

Portugalija, koja je osvojila titulu pobedivši favorita i domaćina Francusku, i sama je doživela sličnu sudbinu pre 12 godina, kad je bila domaćin Evropskog prvenstva u fudbalu, a u finalu je izgubila od autsajdera Grčke.


Eder:
Zaslužili smo, Ronaldo mi rekao da ću dati gol
Portugalski reprezentativac Eder, strelac gola za titulu šampiona Evrope, izjavio je da mu je povređeni kapiten Kristijano Ronaldo, kada je ulazio u igru, rekao da će postići šampionski pogodak. "Čudesna noć, verovali smo u sebe, borili se tokom celog turnira i na kraju zasluženo slavili. Ekipa je odlično reagovala kad smo ostali bez Ronalda, dobili dodatnu snagu. Kristijano mi je kada sam ulazio rekao da ću postići gol za titulu i presrećan sam", izjavio je Eder i dodao da pogodak posvećuje svom psihologu Suzani, koja mu je pomogla da prebrodi teške trenutke minule sezone, kada je uglavnom "grejao klupu" u Svonsiju.


Grizman:
Poraz u finalu boli; Žinjak: Presešće nam odmor
Francuski reprezentativci Antoan Grizman i Ugo Ljoris izjavili su da su veoma tužni i razočarani što nisu uspela da osvoje titulu prvaka Evrope na domaćem terenu. Portugalija je na Sen Deniju savladala Francusku golom rezerviste Edera u 109. minutu i došla do prve titule šampiona Starog kontinenta. "Imao sam veliku želju da mojoj zemlji donesem pehar, ali nisam uspeo da se upišem u strelce i razočaranje je još veće. Ovo baš boli... Imali smo dosta lepih trenutaka tokom turnira, ali smo na kraju okrutno ostali bez titule", rekao je Grizman, prvi strelac EP sa šest golova. Kapiten i golman Ugo Ljoris istakao je da žali za stativom posle šuta Pjer-Andrea Žinjaka u 92. minutu. "Svi smo razočarani i slomljeni što nismo osvojili trofej. Prvi osećaj je mnogo tužan. Imali smo veliku priliku da pobedimo u 92. minutu, a kasnije smo poraženi, fudbal je ponekad surov. Velika šteta", rekao je Ljoris. Retko koji francuski fudbaler imao je snage da priča posle utakmice, a jedan od njih je bio Žinjak. "Strašan osećaj, nalazimo se u noćnoj mori... Zbog ovog poraza odmor će da mi presedne", kratak je bio Žinjak.

Tanjug