Alen Slavica - Biografija


Alen Slavica rodjen je 23.12.1964.godine u Karlovcu. I dok su sva deca recitovala u školama i vrtićima, Alen je pevao, a kasnije inspirisan glasovima dalmatinskih klapa,pop rock glazbom, gospelom, bluseom te uzorima kao Paul Rodgers (Bad Company), usavršava i svoj vokalni smer. Prvi glas Karlovca osvaja 1977. u Karlovcu i Prvi glas Hrvatske 1980 u Sisku.

Prvi album pod naslovom "Alen 1", snima sa 16 godina - kompozitor Đelo Jusić, neposredno nako toga, sa 17 godina snima drugi album sa istim kompozitorom. Narednih šest albuma snima sa kompozitorom Djorđem Novkovićem.Sledeća tri albuma su vlastiti Alenov autorski izričaj kako muzike, tako i stihova…

Alen je ucestvovao na brojnim festivalima kao što su "Splitski festival" ,"Zagreb festival", Eurovizija (dva puta), "Stepinčeva Katedrala festival", "Mak festival-Štip", "Cavtat fest", "Međunarodni festival djeteta -Šibenik" , "World friends festival -San Diego",California i brojni drugi…

Svojevremeno najpopularniji je pevač Makedonije i Hercegovine, koji je prvi album objavio kao 16- godišnjak, a sam Alen ističe da ni danas još u Livnu niko nije nadmašio njegov nastup na kojem je bilo četiri hiljade ljudi na koncertu i još dve hiljade koje su ostale izvan dvorane, kao i u Ohridu gde je na stadionu po poseti nadmašio i “Bijelo dugme”. Pobednik je Toronto festivala 1991 godine…

Sarađivao sa gotovo svim našim najboljim producentima, kompozitorima,muzicarima, te poslednja tri albuma radio je u Canadi i USA. Snimio je duet sa Carol Medina - kanadskom popularnom pevačicom. Ostvaruje saradnju sa Michaelom Thompsonom, studijskim gitaristom Petera Gabriela, Petera Framptona, na albumu” Pod Krilima neba”…

Takodje ostvaruje saradnju sa Johnom Satejom,vrlo uspešnim kanadskim producentom,na albumima” Ti si moja sretna zvijezda” i “Pod krilima neba”. Od 1999 - 2006 održao je brojne koncerte za iseljenike u USA i Kanadi. 2006. u izdanju Croatia Records izlazi album “Toliko malo”. Album sadrži 12 pesama za koje je uglavnom Alen Slavica napisao tekst i muziku dok je aranžmane napisao Tihomir Borošak…

Pesmom “Masline” koju je na Dalmatinskoj šansoni 2006. otpevao s Miroslavom Tadićem na gitari, Alen Slavica označio je svoj veliki povratak na hrvatsku muzicku scenu …Započeo ju je pre 25 godina , objavio 12 albuma od kojih su “Šarene oči”, “Ispod tvoga jastuka”, “Dao sam ti dušu”, “Ti si moja sretna zvijezda” i “Pod krilima neba”, prodane u zlatnom tirazu. Osim usješnog kantautorskog rada uspešna je bila i njegova saradnja s Đorđem Novkovićem, a među najpoznatijim hitovima ubrajaju se Dao sam ti dušu, Snježana, Ispod tvoga jastuka, S tobom sam našao sreću i druge…Izasao je novi album “Zlatna kolekcija” koja sadrži 38 najboljih Alenovih pesama…