Svetski Sampioni Marko, Abel i Jana osvojili prvo mesto na medunarodnom takmicenju

Juče je u Beogradu održano međunarodno studentsko takmičenje u upravljanju projektima – International Project Management Championship Finals 2018, a prvo mesto osvojili su studenti sa Građevinskog Fakulteta u Beogradu: Abel Duran, Jana Puzderliski i Modrinić Marko.

Ove godine su u takmičenju učestvovala 192 tima, odnosno preko 760 takmičara, dok su se u finalu takmičili pobednički timovi iz Nemačke, Francuske, Holandije, Hrvatske, Finske, Litvanije, Italije, Španije i Srbije.

Abel, Jana i Marko su mnogo truda uložili spremajući se za takmičenje, iako nisu imali tačnu predstavu kako će ono izgledati.

- Ovo takmičenje je počelo još u aprilu ove godine na nacionalnom nivou, tako da smo se prvo pripremali za kvalifikacije koje su bile test od 100 teoretskih pitanja iz oblasti upravljanja projektima. Nakon toga, od 16 timova iz naše države 6 je prošlo u finale. U finalu je kasnije bila Harvard biznis pablišing simulacija, gde se najboljih 6 timova takmičilo za pobedu, pri čemu bi prvi tim predstavljao Srbiju, a mi smo bili najbolji u toj simulaciji. Nakon pobede, imali smo nešto više od mesec i po dana da se spremimo za finale, pri čemu nismo imali tačnu predstavu kako će ono izgledati, tako da smo se pripremali na najrazličitije načine, od našeg tim bildinga, druženja, rada u timu, igranja raznih igara koje se mogu pojaviti, testiranja određenih simulacija, rada sa profesorima i slično - rekao je Abel Duran za portal Srbija danas.

On je dodao i da je nagrada veoma bitna i za Srbiju.

- Ova nagrada je pre svega nagrada ne samo za nas, već i za celu državu, po mom mišljenju, jer daje uvid u to da se i u trenutno neke najatraktivnije discipline u svetu izučavaju i kod nas i ne samo na fakultetima koji se time bave, već je odličan primer da se i na građevinskom fakultetu, na katedri za upravljanje projektima uče određena znanja koja nas kvalifikuju da budemo dobri u upravljanju projektima i možda i rukovodioci određenih projekata - rekao je Abel.


Duran je rekao da je sinoć sa kolegama proslavio pobedu do kasnih večernjih sati.

- Sinoć je bilo slavlje nakon ceremonije i svečane dodele na Belom dvoru. Sinoć smo prilično dobro proslavili, sa nama je bio i profesor Arizanović sa našeg fakulteta i bili smo do kasnih večernjih sati na Belom dvoru, a nakon toga smo proslavili sa ostalim timovima koji su uzeli učešće na ovom takmičenju. Sve u svemu, bilo je jedno jako lepo druženje i iskustvo - ističe Abel.

Naši svetski šampioni imaju velike planove za budućnost, a već imaju biografiju na kojom im mnogi mogu pozavideti.

- Trenutno radim kao student demonstrator na katedri za upravljanje projektima i radim kao konsultant za određene projekte koji se realizuju u našoj državi, tako da mi je ovo podstrek da nastavim da se bavim time čim sam se i do sada bavio, samo na još jednom većem nivou i sa većim entuzijazmom kako bi možda i sutra dao određeni doprinos da se projekti kvalitetno realizuju i u našoj državi, kao što je to slučaj u svetu. Što se tiče druga dva člana tima, Marko je pri kraju studija na Građevinskom fakultetu i verovatno će nakon toga potražiti priliku da se dokaže u toj oblasti u praksi, Jana već radi za jednu od velikih građevinskih firmi koja ima svoje predstavništvo u Srbiji i siguran sam da će ovo biti podstrek možda i za neka veća dostignuća - ispričao je Abel.


On ističe da planira da ostane u Srbiji jer smatra da ovde ima šansi za mlade ljude, ali ako ulože određeni trud i imaju vere u sebe.

- Ja lično planiram da ostanem u Srbiji, iako sam imao neke ponude da idem u inostranstvo.Smatram da u Srbiji postoji dovoljno prostora i dovoljno šansi za mlade ljude da budu uspešni u onim čime se bave, samo je za to neophedno da ti mladi ljudi ulože određeni trud i da veruju da mogu da uspeju, jer od priče kako ništa nije moguće i kako neko drugi uspeva nema ništa, već treba da smo svesni da sve zavisi samo od nas i da u Srbiji ima dovoljno šansi da bilo ko ko je spreman da radi i da se trudi i ko ima želju za uspehom može da uspe, po mom mišljenju, i to je jedan od razloga zbog kojih ja verujem da ću uspeti da izgradim uspešnu karijeru u Srbiji - zaključio je Abel Duran.

Ovi mladi ljudi su dokazali da Srbija ima odlične profesore i odlične studente koji su spremni da vode ovu zemlju u bolju, svetliju budućnost. Takođe, njihova pobeda je dokaz da naše obrazovanje ne zaostaje za svetskim standardima, a ne treba ni u kom slučaju zanemariti i njihov lični uspeh, talenat, rad i posvećenost svom poslu.

Srbija danas