PDA

View Full Version : Hvala mu za Valterovu slavu - izbor iz stampe

Dj.Vesna
25.05.2016, 16:57
Hvala mu za Valterovu slavu - izbor iz stampe

"Novosti" posetile sinovca i imenjaka Vladimira Perića Valtera, o kome je snimljen legendarni film. Tom ulogom je proslavio sebe, ali i mog strica, pravog Valtera, za šta sam mu neizmerno zahvalan

TUMAČEĆI lik narodnog heroja koji mu je doneo planetarnu slavu, Bata Živojinović bio je na filmu čuveni Vladimir Perić Valter. Pravog Valtera, kog je glumio, nije mogao da upozna, ali svog "imenjaka", Vladimira Perića, kome je Valter bio stric i čije ime nosi - mogao je!

Vladimira Perića (51), koga samo u šali, naročito kada je potrebna neka pomoć, zovu Valter, posetili smo u utorak na njegovom radnom mestu u Palati federacije. Revizor je u Kancelariji za Kosovo i Metohiju.

- Ne samo da je sebe proslavio glumeći Valtera, već je svojom ulogom, legendarnim tumačenjem, i mog strica, pravog Valtera, za šta sam mu neizmerno zahvalan - kaže Perić za "Novosti". - Baš kao što Batu u čuvenoj sceni "Valtera" nazovu lafčinom, smatram da su i moj stric i Bata zaista to i bili. Batu i njegovu porodicu nisam upoznao, ali upućujem im iskreno saučešće.

Na zidu iznad Perićevog stola uramljena slika Valtera.

- Menjao sam kancelarije, poslove i gradove, ali gde god da sam se selio, ova slika je uvek išla sa mnom - kaže Perić. - Bez sumnje, ponosan sam što sam njegov potomak i što sam kao prvo muško dete u familiji, dobio ime po čuvenom stricu. Heroj Valter rodio se u Prijepolju, jer se njegov otac Miloš u grad na Limu preselio iz Nove Varoši. Milošev rođeni brat, moj deda Stevan, kao finansijski inspektor selio se iz sreza u srez i na kraju dobio mesto u Kosovskoj Mitrovici gde sam se i ja rodio. Osim sestara Milice i Ilinke, koja je živela u Beogradu, Valter je imao i brata Spasa, koji je poginuo za vreme rata.

A porodično ime i Valterova herojska sudbina pratila ga je i dok je studirao na Ekonomskom fakultetu. Tamo je i Valter počeo svoje obrazovanje u Beogradu. Kao student uvek je bio delegiran da nosi štafetu do stričeve biste u holu Ekonomskog fakulteta, koja se kada je Valter pohađao zvala Trgovačko-ekonomska škola.

Kako naš sagovornik kaže, seća se premijere filma "Valter brani Sarajevo" i da su na njoj kao gosti bili njegovi roditelji i deda. Oni su se tada jedini put sreli sa Batom Živojinovićem.

- Smešno mi je, ipak, što me mnogi kada me upoznaju, obavezno pitaju da li se Valter stvarno niz toranj spuštao vezan kanapom, sve vreme pucajući, kako je to radio Bata na filmu - priča kroz smeh Perić. - Film je jedno i samo na velikom platnu Bata uspeva jednim metkom da smakne bar desetoricu.

SUMNjIVA SMRT

O VALTERU mi je ponešto pričao deda, ali najviše tetka, Valterova sestra, Milica Rakić, koja je kao i mi živela u Kosovskoj Mitrovici - kaže naš sagovornik. - Po njihovom predanju, zvanična istorija i film predstavili su Valtera u istinitom svetlu, kakav i jeste bio - izuzetno inteligentan, hrabar i vanserijski sposoban. Oko njegovog "kraja", međutim, smatrali su da ima razloga za sumnju. Teško je zamisliti da je čovek sposoban da preživi ilegalu u Sarajevu, a pogine na samom kraju rata, navodno braneći električnu centralu. To, nažalost, nikada nećemo saznati.

SLAVNO IME ZA PONOS

- SLAVNO ime donelo mi je poštovanje gde god da sam se našao, a u firmama u kojima sam radio, govorili su "Valtere, spasavaj" - priča Perić. - U Sarajevo sam više puta odlazio, čak i na radne akcije. Posebno lep doček prirede mi svaki put kad odem u Prijepolje.

Novosti